четвъртък, 15 октомври 2009 г.

Други видове млека

Козе мляко.
Химичният състав и свойствата на козето мляко са близки до тези на кравето
(вж. табл. 1). Козето мляко има бял цвят, което се обяснява с ниското съдържание на каротин в него. В организма на козата каротинът под действието на ензима каротиназа се превръща във витамин А. По този начин каротинът, съдържащ се в храната на козата, преминава в млякото й основно като витамин А.

При коагулиране белтъчините на козето мляко образуват no-нежни флокули в сравнение с кравето мляко. Мастните капки па козето мляко са сравнително по-малки, поради което при утаяване се образува по-малко каймак. Усвояемоетта на козето мляко от организма е висока. Съставът на козето мляко зависи от породата на козата и от климатогеографските условия, при които се отглежда (това важи за всички домашни животни). Характерно за козето мляко е по- високото съдържание на елементите калций, желязо и кобалт в сравнение с кравето мляко. Козето мляко се използува директно за храна и за приготвяне на различни сирена.

Овче мляко.
По химичен състав овчето мляко се отличава значително от кравето.

Количеството на белтъчините, мазнините, калция, фосфора и кобалта, на витамините от група В е по-високо в сравнение с кравето мляко. Овчето мляко е богато на заменими и незаменими аминокиселини. Усвоява се добре от организма. Използува се широко за получаване на кисело мляко, сирене, масло, кашкавал и други млечни продукти. Химичният му състав е посочен в табл. 1.

Биволско мляко.
Подобно на овчето мляко биволското съдържа по-голямо количество белтъчини и мазнини в сравнение с кравето мляко.
По-богато е и на минерални вещества и витамини (вж. табл. 1). От него се добиват кисело мляко, сирене, кашкавал и др. У нас то се смесва с краве мляко за производство на кисело мляко и други млечни продукти.
Кобилешко мляко. Химичният състав на кобилешкото мляко (както и на магарешкото) е
най-близък до състава на женското мляко. Отличава се с високо съдържание на витамин С. В Русия, Монголия и други страни на Азия се използува за получаване на млечния продукт
кумис.

Камилско мляко.
По съдържание на основните хранителни съставки камилското мляко се отличава незначително от кравето мляко (табл. 1). Подобно на кобилешкото мляко то е богато на витамин С. В пустинните области се използува в прясно състояние и за приготвяне на разхладителни млечнокисели продукти.

Всичко за млякото | Privacy Policy | Контакти : georgi78 at abv.bg